WJC ’26 recap Day 2: Canada en USA zwijnen, Tsjechië op de brommer en ‘Hatty hero’ bij Slowakije

Dag twee van het World Junior Championship 2026 alweer. En wat voor een dag! Na de zakelijke en keurige overwinning van Slowakije op Duitsland, kreeg het publiek twee heerlijke vervolgen voorgeschoteld. Canada kreeg met hangen en wurgen angstgegner Letland op de knieën en mazzelde USA op haar beurt tegen Zwitserland. Tsjechië had als slotstuk een stuk minder moeite met Denemarken.

SLOWAKIJE – DUITSLAND (4-1)

Het treffen tussen Slowakije en Duitsland was in speelronde twee al direct een wedstrijd met meerdere belangen. Het allerbelangrijkste voor beide teams was vooral zichzelf revancheren na respectievelijke nederlagen tegen Zweden en USA. Hoewel het aantal schoten redelijk in evenwichtig bleef, was het geen minuut een close game en werd het een one-man show.

Vanaf de startende face-off deelde Slowakije de lakens uit en was het één man die de wedstrijd bepaalde: Tomas Chrenko. De aankomend 2026 Entry Draft prospect sloeg tot driemaal toe in de eerste twee periodes, waarvan twee op de powerplay.

Dustin Willhoft bracht halverwege de derde periode nog iets van spanning terug in de wedstrijd, maar Adam Belusko deed met een empty-netter uiteindelijk nog een duit in het zakje en daarmee een keurig nette strik om de eerste Slowaakse overwinning van het toernooi.


CANADA – LETLAND (2-1 OT)

Er is in de afgelopen weken al een hele hoop geschreven over de daverende stunt van Letland op Canada vorig jaar in de groepsfase van het WJC 2025. Twaalf maanden later stonden de Letten op het randje van eenzelfde stunt, ware het niet dat de rood-witten nu uiteindelijk in overtime wakker werden.

Enigszins controversieel kwam de openingstreffer halverwege de tweede periode tot stand, nadat Martins Klaucans na een hit op Zayne Parekh een game misconduct van de arbitrage kreeg. Na uitvoerig bestudering van de beelden (achteraf), bleek de gegeven ‘hit to the head’ grotendeels niet te kloppen. De druiven werden echter nog een flink stuk zuurder, daar de Canadezen op de vijf minuten durende powerplay via Cole Reschny op voorsprong kwamen.

In de derde periode werden aan beide kanten de duimschroeven flink aangedraaid, maar hield Canada de razende Letten veelvuldig in de eigen zone onder controle. Grote uitblinker Nils Roberts Maurins hield zijn doel echter keurig schoon en met nog iets minder dan twee minuten op de klok kwamen de Letten via Rudolfs Berzkalns zelfs langszij.

Overtime! Een overtime die al in een vroeg stadium door Michael Hage beslist werd. De Montreal Canadiens prospect schoot een geweldige one-timer binnen en enigszins met schaamrood op de kaken maar met een opgeluchte blik verlieten de Canadezen dit keer wel als winnaar het ijs.


USA – ZWITSERLAND (2-1)

Team USA had na een prima overwinning op Duitsland in de openingsronde (6-3, red.) nog behoorlijk wat huiswerk te doen. De ploeg van head coach David Carle kreeg de treffers van onze oosterburen iets te makkelijk te verwerken en het treffen met Zwitserland was een uitstekende kans om defensief het een en ander bij te schaven.

Waar op voorhand het duel een beetje in de ’telraam’ categorie ingedeeld werd, was de wedstrijd an sich een stuk spannender dan men van te voren had gedacht. Grote smet op de uiteindelijk feestvreugde van de Amerikanen was het afvoeren van Cole Hutson. De Capitals-prospect blokte in de tweede periode een schot met zijn hoofd, maar moest uiteindelijk met een brandcard linea recta richting ziekenhuis.

Brodie Ziemer schoot de Amerikanen vroeg in de tweede periode op voorsprong, na goed voorbereidend werk van James Hagens. Het antwoord van de Zwitsers kwam halverwege via Basile Sansonnens. Lang konden de Zwitsers niet van de gelijke stand genieten, want nog voor het verstrijken van het tweede bedrijf schoot Will Zellers de 2-1 tussen- (en tevens eind)stand op de scoreborden.


TSJECHIË – DENEMARKEN (7-2)

Tsjechië is deze editie één van de schaduwfavorieten op een medaillerun. De Europeanen gingen in een spectaculaire openingsronde met 5-7 op de knieën tegen Canada en troffen in Denemarken een prima opponent om het vertrouwen weer wat op te poetsen. De Scandinaviërs zijn de gedoodverfde “favoriet” om na de promotie vorig seizoen direct weer af te dalen naar divisie 1A. Ondanks de uitslag anders doet vermoeden, weerden de Denen zich vannacht uiterst krachtig tegen Tsjechië.

De ‘walk in the park’ kwam in de eerste periode nog niet echt van de grond. Hoewel Tsjechië via treffers van Vojtech Cihar en Matej Kubiesa uiteindelijk met een voorsprong aan de eerste kop thee gingen, hadden de Denen via een treffer van Tristan Petersen recht op meer dan een 1-2 achterstand. Denemarken haalde een verrassend hoge forecheck uit de hoed en zeker de eerste vijftien minuten had Tsjechië het hier lastig mee.

In de tweede periode ontvouwde zich eenzelfde beeld. Tsjechië vergrootte vroeg in de tweede via Vaclav Nestrasil de marge weer tot twee, maar opnieuw hadden de Denen via Oliver Larsen een antwoord. Het moment voor de Tsjechen om de duimschroeven aan te draaien, wat direct resultaat opleverde. Adam Jiricek en Stepan Hoch brachten Tsjechië in veilige haven. In het laatste bedrijf was de tank van de Denen leeg en schoten Tomas Galvas en Richard Zemlicka voor de statistieken de zesde en zevende treffer op de borden.

Cover photo: Andr Ringuette/IIHF)

Dennis Bakker
Dennis Bakker
Honkbal en ijshockey zijn de sporten waar zijn hart sneller van gaat kloppen. Heeft na MLB ‘99 en NHL ‘00 op de PS1 Chicago als sportstad geadopteerd. Go White Sox, Blackhawks, Bears en Bulls! Heeft daarnaast bovengemiddelde liefde voor Colorado Rockies, Winnipeg Jets en Vancouver Canucks en schaamt zich hier niet voor!

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

Gerelateerde artikelen