NHL Highlights: RNH en Hertl staan op, Blues Brothers in vorm, Gustavsson cruciaal en veel meer!

De play-offs komen nu rap dichterbij en dus is het tijd om de strijd om de laatste wildcards op de voet te volgen. In Edmonton hebben ze dan weer andere zorgen. Nu Connor McDavid en Leon Draisaitl geblesseerd zijn, wordt er meer gevraagd van andere sterren. Een vraag die Ryan Nugent-Hopkins dit weekend foutloos beantwoordde! Hij scoorde één van de drie hatty’s die in deze Highlights voorbij komen, maar we ontkomen er ook niet aan om even naar de geweldige prestaties van de St. Louis Blues te kijken!

Door Dennis Bakker en Hans Mulder

HIGHLIGHTS

SIDNEY CROSBY vs COLUMBUS BLUE JACKETS

Voor de vijftiende keer in twintig seizoenen NHL tikt Sidney Crosby het aantal van 25 goals aan. Die barriere doorbrak hij afgelopen vrijdag in de thuiswedstrijd tegen de Columbus Blue Jackets. Een tegenstander die de laatste tijd ontzettend veel moeite met scoren heeft, dus was het des te lekkerder dat Evgeni Malkin er al vrij vlot 1-0 van maakte. Columbus probeerde het echt wel. Na 60 minuten hadden zij bijvoorbeeld 47 SOG genoteerd. Prachtig aantal, maar dan zijn 3 goals uiteindelijk te weinig. Zeker tegen een Pittsburgh dat nog altijd lijkt te geloven in de eigen kansen op het postseason.

De Penguins zouden voor de vijfde keer in zes wedstrijden winnen. Na een assist in de eerste periode was het Crosby zelf die er in de tweede periode 5-2 van maakte op weg naar een 6-3 zege. Het waren zijn 617e treffer in de NHL en zijn 1672e punt. Allemaal dus in dienst van de Penguins. Gordie Howe (1809 punten voor de Red Wings) Steve Yzerman (1755 voor de Red Wings) en  Mario Lemieux (1723 voor de Penguins) zijn de enige spelers die meer punten dan Crosby scoorden voor één en dezelfde franchise. Sinds vorige week is Crosby Wayne Gretzky voorbij. De allerbeste allertijden verzamelde tijdens zijn verblijf in Edmonton 1669 punten voor de Oilers.

Crosby voegde zondag weer 2 assists aan zijn totaal toe, maar die konden niet voorkomen dat de Penguins na een shootout moesten buigen voor de Panthers. Sam Reinhart nam 2 goals voor zijn rekening namens Florida en Aleksander Barkov was de enige die oog in oog met de vijandelijke goalie succesvol was. Zijn inzet leidde Florida naar de 4-3 overwinning.

JONNY BRODZINSKI & NAZEM KADRI

Er waren verhaallijnen genoeg voor het duel tussen de Rangers en Canucks deze zaterdag in New York. Beide teams konden de punten enorm goed gebruiken in hun postseason-jacht, maar daar kronkelde nog tussendoor dat J.T. Miller zijn oude teamgenoten weer eens in de ogen kon kijken. Hij was het ook die als laatste lachte. Kijkend naar de shot clock (12-39) hadden de Blueshirts geen schijn van kans. De cijfers die er echt toe doen, gaven echter een voordeel voor New York aan: 5-3.

Miller liet van zich horen met een empty-netter in de slotminuten. Dit was echter vooral het duel van Igor Shesterkin. De Rus was weer eens ouderwets geweldig voor de Rangers en werd ook nog eens geholpen door een unsung hero in de persoon van Jonny Brodzinski. Een forward die het harde werken niet schuwt, maar zelden scoort. Dat hij dit deze zaterdag twee keer deed, kwam de Rangers ontzettend goed uit. Dat deze uitslag z’n uitwerking op de wildcard-races niet miste, bleek een paar uur later op Long Island.

In het oosten zijn onder meer de Rangers en Islanders verwikkeld in een nagelbijter, maar in het westen doen de Canucks en Flames daar nauwelijks voor onder. Toen Calgary begon aan de uitwedstrijd tegen de Islanders wisten zij het resultaat van Vancouver al. Ondanks 2 goals van de in New York geboren Matthew Coronato kregen de Flames deze tegenstander binnen 60 minuten niet op de knieën.

Dankzij de 26e dit seizoen van Nazem Kadri belandden de 2 punten alsnog in de broekzak van de Flames. Hij maakte in OT een einde aan dit enerverende duel na de derde assist van de dag vanaf de stick van Rasmus Anderson. Door dit resultaat wipte Calgary over Vancouver heen in de stand van de Pacific. De Islanders hebben een punt minder dan hun buren, maar ook minder wedstrijden gespeeld.

TOMAS HERTL vs DETROIT RED WINGS

Het moet een frustrerende dag geweest zijn voor de Detroit Red Wings. Zij zagen de Rangers en Senators (1-3 bij de Devils) winnen en zowel de Islanders als Canadiens (4-5 tegen Colorado) punten pakken in OT. Om niet nog verder achterop te raken, moesten ze zelf punten pakken. Het probleem was echter dat dit dan moest gebeuren in de woestijn van Nevada. Daar waar de Vegas Golden Knights voor eigen publiek vrijwel niet te kloppen zijn.

Voor een tegenstander wordt het ’t er niet eenvoudiger op als een paar van de Golden Knights-sterren in topvorm zijn. Zo was daar Jack Eichel met een goal en 3 assists, Mark Stone met een goal en 2 assists, maar vooral Tomas Hertl. De Tsjech stond vijf wedstrijden droog na zijn hattrick tegen de Kings op 9 maart, maar kwam zaterdag met een uitstekend antwoord. Niet alleen vinkte hij voor de derde keer in zijn loopbaan een 30-goal season af, maar deed dit ook nog eens met z’n tweede hattrick in twee weken tijd. En zijn tweede in dienst van Vegas.

Het gevolg van deze 3-6 nederlaag is dat Detroit nu acht van de laatste tien wedstrijden verloren heeft én een achterstand van 5 punten heeft op de tweede wildcard. Aan de andere kant is Vegas hard op weg naar de vijfde divisietitel in het achtjarig bestaan van de franchise. Zij hadden zondag opvallend weinig moeite met de Tampa Bay Lightning. Met wederom goals van onder meer Hertl en Eichel werden de Bolts in Sin City met 4-2 verslagen voor de derde overwinning op rij.

RYAN NUGENT-HOPKINS vs SEATTLE KRAKEN

De Edmonton Oilers kregen deze week het bericht dat ze niet wilden horen. Zowel Leon Draisaitl (onbekend) als Connor McDavid (lower-body injury) zal minimaal een week moeten toekijken. Mogelijk dat dit richting de play-offs eerder een zegen is dan een vloek, maar zo denken de Oilers voorlopig nog niet. Het is een flink gat dat opgevuld moet worden als twee van de beste spelers ter wereld ontbreken in je line-up, maar tegen de Seattle Kraken drukte een andere topper zijn neus tegen het venster.

Ryan Nugent-Hopkins is zelf een voormalig first-overall, maar staat vrijwel altijd in de schaduw van zijn twee illustere teamgenoten. Dit weekend tegen de Kraken was hij het echter die deze Oilers bij de hand nam. Met zijn eerste hattrick in bijna zes jaar leidde Nugent-Hopkins Edmonton naar een welkome 5-4 overwinning. Zijn derde, een empty-netter vlak voor tijd, betekende ook nog eens zijn twintigste van ’t seizoen. Het is nu voor de zesde keer in veertien seizoenen NHL dat RNH die grens bereikt. Edmonton blijft met deze overwinning nog enigszins in het spoor van de Vegas Golden Knights.

ANDREI KUZMENKO vs CAROLINA HURRICANES

Met een grote klap keerden de Carolina Hurricanes dit weekend terug op aarde. Ze hadden acht wedstrijden op rij gewonnen met doelcijfers van 27 goals voor en slechts 10 tegen. Dat het op bezoek bij de LA Kings moeilijk zou worden, wisten ze in Raleigh echt wel. Niet alleen zijn de Kings in eigen huis enorm lastig te verslaan, maar de Canes moesten ook nog eens captain Jordan Staan en blueliner Shayne Gostisbehere missen. Tot overmaat van ramp zag coach Rod Brind’Amour tijdens de wedstrijd ook Seth Jarvis nog eens uitvallen.

Vrijwel vanaf de start was deze wedstrijd geen wedstrijd. Daarvoor waren de Kings simpelweg te sterk voor Carolina. Of eigenlijk is te effectief een betere omschrijving. De eerste periode was daar al een mooi voorbeeld van. Carolina ondernam 13 doelpogingen tegenover slechts 6 van LA. De helft daarvan vloog echter wel tegen het net achter goalie Pyotr Kochetkov. De derde – de eerste van Andrei Kuzmenko in het zilver-zwart – ging uiteindelijk als GWG de boeken in. Kuzmenko was één van de zes Kings met 2 punten dit duel. Een duel dat glansrijk met 7-2 gewonnen werd door LA en daarmee Carolina de eerste nederlaag sinds 1 maart bezorgde.

Diezelfde Canes pakten zondag de draad weer op door in Californië de Ducks op een 2-5 nederlaag te trakteren. Best opvallend was hier de heldenrol van Taylor Hall. De voormalig first-overall van de Oilers tekende voor zijn zesde hattrick en zijn tweede in vier maanden. Tussen zijn vierde en vijfde hatty zat echter een gat van 11 jaar. Overigens gaven ook de Kings hun zege een goed vervolg door Boston zondag op de pijnbank te leggen. Met 7-2 was LA opnieuw heer en meester in eigen huis. De Kings hebben nu in 14 opeenvolgende thuiswedstrijden minimaal één punt gepakt. Voor de franchise is dit een nieuw record.

TOM WILSON vs FLORIDA PANTHERS

Een affiche dat over een maand of twee zomaar de Eastern Conference Final kan zijn. Washington Capitals, de beste in het oosten, tegen titelverdediger Florida Panthers. Zaterdag kregen we alvast een voorproefje en voor de Cats is het te hopen dat dit reguliere seizoen geen voorteken is. Ze hadden de eerste twee duels met Washington al verloren en ook dit keer ging het mis. Niet dat ’t daar na de eerste periode op leek. Beide teams scoorden drie keer en gaven het publiek waar voor hun geld.

In de tweede periode was het Washington dat ’t gaspedaal verder naar beneden trapte. Ze hadden nog geen zes minuten nodig om van de 3-3 een 6-3 voorsprong te maken. Met zijn 31e van deze jaargang kreeg Tom Wilson de gamewinner op zijn naam. Alex Ovechkin verscheen daarna ook nog twee keer op het scoreformulier. Telkens met een assist. Op aangeven van de legendarische Rus konden Dylan Strome en Andrew Mangiapane er respectievelijk 5-3 en 6-3 van maken. Washington eindigde zo hun serie in het reguliere seizoen met een clean sweep tegen Florida. We moeten daar alleen wel even aan toevoegen dat bij de Panthers nog altijd wat sterkhouders ontbreken.

RYAN MCLEOD vs WINNIPEG JETS

De Washington Capitals hadden zich als eerste geplaatst voor de play-offs en zondag konden de Winnipeg Jets dat voorbeeld volgen. Als eerste in het westen, dat ook nog eens. Alles wat ze nodig hadden, was 1 schamel puntje tegen de Buffalo Sabres. De Buffalo Sabres die – alweer – zo teleurstellend presteren en zo’n beetje als enige in het oosten volstrekt kansloos zijn voor een postseason-ticket. Die Buffalo Sabres kregen het echter wel voor elkaar om het feestje van de Jets uit te stellen. Mede dankzij een uitblinkende James Reimer verlieten de Sabres de provincie Manitoba met een enorme verrassing: 3-5.

Als we alleen Reimer noemen, doen we andere Sabres tekort. Jacob Bernard-Docker was goed voor 2 assists, Alex Tuch kreeg de gamewinner op z’n naam, maar dit was toch vooral de wedstrijd van Ryan McLeod. De voormalig Oiler kreeg 47 tellen voor tijd zijn beloning in de vorm van een empty-netter. Die goal kwam hem meer dan toe, want daarvoor was hij al bij drie treffers betrokken als aangever. Het was voor de Jets pas de zesde thuisnederlaag in reguliere speeltijd en voor de Sabres het zoveelste bewijs dat er veel meer in deze groep zit. Ze wonnen immers ook al van de Hurricanes, Golden Knights, Panthers en Stars dit seizoen.

CONNOR BEDARD vs PHILADELPHIA FLYERS

Dat onvervalste kelderkrakers soms ook erg spectaculair kunnen zijn, bewezen de Chicago Blackhawks en Philadelphia Flyers deze zondag. Thuisclub Chicago had er zeven op rij verloren en dertien van de laatste zestien. De bezoekende Flyers dwongen zaterdag in Dallas de Stars nog tot het uiterste. Na een vroege 2-0 achterstand dwongen ze OT af, maar bogen daar al na 9 seconden het hoofd. Voor Philly hun vierde nederlaag op rij.

Als je dat tegen een topteam kunt opbrengen, zou je verwachten dat de Flyers een team als de Blackhawks goed partij kan bieden. Deels klopte dat ook wel. In de eerste 20 minuten zag John Tortorella zijn team drie keer scoren. Alleen kreeg goalie Ivan Fedotov er ook drie om zijn oren. De eerste was afkomstig van de stick van Pat Maroon, die dit weekend zijn afscheid van de NHL aankondigde. De derde werd gescoord door Connor Bedard. Het wonderkind tikte daarmee voor de tweede keer in zijn twee seizoenen de 20 goals aan.

Die goal leek het verzet van de Flyers te breken, want in de volgende 40 minuten liep Chicago weg naar een 7-4 overwinning. Zij zetten daarmee een streep onder een vervelende periode, terwijl de Flyers voor het tweede jaar op rij vergeten dat een NHL-seizoen 82 wedstrijden heeft. Net als vorig jaar ziet Tortorella zijn team figuurlijk door het ijs zakken in de slotfase van ’t seizoen. De Flyers zijn momenteel hekkensluiter in de Metropolitan nu ze er maar één van hun laatste elf hebben gewonnen.


GOALIE OF THE WEEK

FILIP GUSTAVSSON (MINNESOTA WILD)

Op basis van de huidige ranglijst in de NHL zou je niet zeggen dat Minnesota zich heel erg druk hoeft te maken om andermaal acte de presence te geven in de play-offs van dit seizoen. Het gat naar de teams die nog strijden is acht punten en met een winning streak van drie wedstrijden lijkt de ploeg van head coach John Hynes net op tijd wakker om voor de elfde keer in dertien jaar later op vakantie te mogen.

Debet aan de huidige situatie van de groenhemden is zonder discussie goalie Filip Gustavsson. De 26-jarige Zweed stond al meerdere malen dit seizoen centraal als Goalie of the Week en ook deze week wijkt de NHL-redactie met liefde uit naar het Xcel Energy Center in Saint Paul. Na nederlagen tegen New York Rangers en St. Louis Blues kregen de mannen van John Hynes de wind in de zeilen en verschaften zichzelf met winst op LA Kings, Seattle Kraken en Buffalo Sabres weer een hele hap lucht.

Tegen de Kraken werden de Wild op meerdere vlakken overklast, maar noteerde Gustavsson zonder ogenschijnlijke moeite zijn vijfde shutout van het seizoen. En passant schreef de Zweed zich hiermee in de (nog altijd jonge) geschiedenisboeken van Minnesota. Alleen Devan Dubnyk (2x) en Niklas Bäckström schreven vijf of meer shutouts in het shirt van de Wild achter hun naam. Voor het all-time franchise record van Bäckström (acht) moet de goalie nog flink aan de bak. Minnesota heeft één van de zwaarste resterende programma’s en zal het stevig aan de duimschroeven moeten draaien om een wildcard te behouden.

Gustavsson sluit de week overigens af met duizelingwekkende cijfers: 0.67 GAA, .976 sv% en een 9.18 xSVA. Vezina Finalist, here we go.


PLAYER OF THE WEEK

JORDAN KYROU EN DYLAN HOLLOWAY (ST. LOUIS BLUES)

De offer sheet aan Dylan Holloway van St. Louis Blues is zo langzamerhand één van de meest ondergewaardeerde acties van het seizoen 2024 – 2025 aan het worden. De jonge forward verpulverde in een vroeg stadium reeds zijn “career best” van negen punten in het shirt van de Oilers en is samen met Robert Thomas en Jordan Kyrou met name sinds de Trade Deadline op de brommer. Het is dan ook niet onlogisch dat het duo Kyrou – Holloway deze week de Player(s) of the Week categorie prijkt.

Helemaal onverwachts komt de weg omhoog echter niet. Halverwege januari wijdde de collega’s van The Athletic al een levensgroot artikel aan het feit Kyrou en Holloway regelmatig langer op het ijs blijven na een trainingssessie en vooral Holloway “verlost” lijkt te zijn van de druk die het zijn van een Oiler met zich meebrengt. Iets wat ook head coach Jim Montgomery veelvuldig onderstreept in zijn persconferenties.

Terug naar het heden. Terug naar de huidige prestaties van St. Louis. Eerlijkheidshalve dient gezegd te worden dat de Blues op papier het makkelijkste schema van de NHL hebben en hier ten volle gebruik van maken. Met een huidige six-game winning streak en een 8-1-1 record over de laatste tien nestelt de Stanley Cup kampioen van 2019 zich stevig op een wildcardpositie – weliswaar met een paar wedstrijden meer gespeeld ten opzichte van de concurrentie –.  Overwinningen op Minnesota, Anaheim, Nashville (2x), Vancouver en Chicago werd ook een polonaise voor Kyrou en Holloway. Het duo verzamelde in de voorbije week bij elkaar maar liefst 18 punten (negen om negen) en zijn samen met Oilers Ryan Nugent-Hopkins (zie hierboven) Players of the Week.


PROSPECT OF THE WEEK

DALIBOR DVORSKY (ST. LOUIS BLUES)

De NHL-redactie heeft de voorbije dagen stevig vergaderd over de titel prospect of the week. Logan Cooley had een fabelachtige week bij Utah Hockey Club, maar met zijn reeds opgedane ervaring is de twintiger nagenoeg geen rookie meer. In onze zoektocht naar een geschikte kandidaat, belandde de redactie andermaal in de Central Division en andermaal bij St. Louis Blues: Nummer tien overall van 2023, Dalibor Dvorsky.

De gelauwerde ijshockeyvolger zal de naam van Dvorsky de voorbije jaren regelmatig in onze WJC-previews voorbij hebben zien komen. De Slowaak is één van de oogappels in het Slowaakse systeem (samen met Slafkovsky, Nemec en Filip Mesar) en het was dan ook niet verrassend dat de Blues er in de NHL Entry Draft van 2023 met de Slowaak vandoor gingen. De centre stond te boek als één van de parels uit het Europese circuit en was als 16-jarige een regular in de Allsvenskan bij AIK Stockholm.

Na zijn Draft verbleef Dvorsky voor een korte stint in de SHL bij IK Oskarshamm, maar werd na tien wedstrijden naar Sudbury Wolves (OHL) gehaald. Zijn carrière schoot als een komeet omhoog en twee geweldige WJC’s, een bijna anderhalf punt per wedstrijd gemiddeld in de OHL en een puik seizoen Springfield Thunderbirds verder hevelde het Front Office de Slowaak afgelopen weekend over naar de NHL.

Tegen notabene zijn jeugdidool Sidney Crosby maakte de negentienjarige forward afgelopen nacht zijn debuut. In tien minuten speeltijd noteerde de Slowaak nog geen punten, maar het begin van een nieuw tijdperk in St. Louis is voorzichtig begonnen.

Cover photo: Harry How

Hans Mulder
Hans Mulder
Dankzij de Braves en de Twins gegrepen door MLB. Wat later door een simpele videogame besmet met 't ijshockeyvirus en blij dat ik hier beide liefdes mag beschrijven.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

Gerelateerde artikelen